Coś na Sylwestra… czyli powoli czas by pomyśleć o swoim pupilu.

Jak co roku padają te same pytania. Część z naszych podopiecznych wymaga opieki troszkę innej w okresie okołosylwestrowym. Dla wielu zwierząt huk i wystrzały towarzyszące obchodom Nowego Roku są nie lada przeżyciem. Dla niektórych z nich są naprawdę stresująca sytuacją zagrażającą ich życiu klub zdrowiu. Wielu z Państwa zwraca się do nas lekarzy weterynarii o pomoc. W wielu przypadkach mamy też związane ręce i nie jesteśmy w stanie odpowiednio pomóc.

Trzeba wiedzieć, że farmakologiczne leki psychotropowe nie są cukierkami, że oprócz wpływu na zachowanie pacjenta, mają wpływ na wiele układów i w niektórych przypadkach mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierzęcia. Leki psychotropowe powinny być stosowane pod kontrolą lekarza weterynarii. Nie jest wskazane, aby tego typu preparaty wydawać „na oko” bez kontroli pacjenta. Dlatego też my jesteśmy zdania, że o podaniu preparatu powinien zdecydować lekarz prowadzący, który zwierzę ma pod swoją kontrolą.

Znaczenie ma także czas podania leku. Niektóre preparaty wymagają adaptacji i warto rozpocząć podawanie na kilka dni przed przewidywanym czynnikiem stresowym. WIele z tych preparatów wykazuje działanie przeciwlękowe, bez działania nasennego. A często to działanie nasenne jest postrzegane jako pożądane. Niestety tak naprawdę preparaty działające nasennie mogą tak naprawdę ograniczać jedynie zdolność reakcji pacjenta, a nie zmniejszać intensywność odczuwania bodźców. Paradoksalnie zwierzę jest spokojniejsze, ale wszystko czuje i tak samo się boi, tylko nie jest w stanie zareagować. Dodatkowo niektóre leki mogą obniżać ciśnienie krwi czy osłabiać prace serca, co u pacjentów z bezobjawową niewydolnością krążenia, pacjentów otyłych czy z niewydolnością tarczycy wywołać może niepokojące objawy. W wielu przypadkach zbyt późne wprowadzenie leków przeciwlękowymi doprowadzić może paradoksalnie do pobudzenia zwierzęcia i odwrotnego efektu. Stosowane z wyprzedzeniem preparaty dla zwierząt często tak naprawdę są bezpiecznymi suplementami diety wykazującym działanie uspokajające. Nie należy spodziewać się spektakularnych efektów uspokojenia psa, jednak w wielu przypadkach towarzyszące ich stosowaniu wyciszenie jest zadowalające.

Z pewnością nie powinniśmy założyć scenariusza, że podajemy zwierzęciu leki i idziemy na imprezę. U wielu pacjentów czas i intensywność działania są różne i nie do końca przewidywalne. A zwierzę poddane działaniu leków psychotropowych w sytuacji zagrożenia, a niewątpliwie tak to postrzega, może zachować się w sposób nieprzewidywalny i zrobić sobie krzywdę. Dlatego zwierzęta nie powinny być zostawiane same sobie.

Nie powinniśmy się nad nimi użalać i utwierdzać ich w przekonaniu, że ten lęk ma rzeczywiste podstawy. Nasi podopieczni oczekują od nas oparcia i normalne ich traktowanie jest w stanie pobudzić pewność siebie. Na kilka godzin wcześniej można przyzwyczaić zwierzę do zbliżających się fajerwerków zwiększając impulsy tła poprzez włączenie światła, zasłonięcie okien i włączenie głośnej muzyki.

Leave a Comment