Jak postępować gdy znajdziesz zwierzę ! Krótkie ale ważne informacje.

Wiele osób ma cudowne serce i nie przejdzie obojętnie obok porzuconego, cierpiącego czy rannego zwierzęcia. Domowego czy dzikiego. Często tym samym spotykają się z trudnościami co dalej zrobić? Chcą pomóc ale nie wiedzą jak. Najczęściej do wypadków drogowych z udziałem zwierząt dochodzi zmrokiem i nocą. Kliniki Całodobowe to jedne z pierwszych miejsc gdzie trafiają osoby ze znalezionymi zwierzakami – rannymi, porzuconymi. I tu zaczynają się schody…. kliniki, lecznice, przychodnie chcą pomóc, ale najczęściej takich zgłoszeń jest kilka dziennie…. nie jesteśmy w stanie przetrzymać, zabezpieczyć wszystkich zwierząt w promieniu 50 km – a właśnie z takich odległości przyjeżdżają do Nas znalezieni pacjenci….

Każda gmina, każde miasto MA OBOWIĄZEK! posiadania podpisanej umowy z lekarzem weterynarii, który udzieli pomocy zwierzęciu CAŁODOBOWO. To nie jest przywilej, to ich obowiązek !

CO ROBIĆ GDY ZNAJDZIESZ RANNE / PORZUCONE / BEZDOMNE ZWIERZĘ:

  1. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę mogło ulec wypadkowi / jest ranne – Jak każdy wypadek, należy zgłosić Policji / Straży Miejskiej / Gminie lub do Urzędu Gminy – w zależności od pory dnia. (Komisariaty Policji działają całodobowo i mają obowiązek posiadania wiedzy jaki lekarz na ich terenie prowadzi całodobową opiekę). Pamiętaj, że dzwoniąc z miejsca wypadku – dodzwonisz się na najbliższy komisariat czy straż gminną – połączy Cię z oddziałem który odpowiada za teren na którym znalazłeś zwierzę.
  2. Po zgłoszeniu wypadku – telefonicznie domagaj się informacji, czy wyślą lekarza na miejsce wypadku czy wskażą Ci lecznicę/klinikę, do której będzie można dostarczyć ranne zwierzę. (zawsze najlepiej jest zanotować nr zgłoszenia oraz nazwisko policjanta, strażnika)
  3. Większość lekarzy / lecznic by rozliczyć leczenie zwierzęcia, musi mieć zgłoszenie ze służb oficjalne. Wymagane jest to by uniknąć nieporozumień, większość umów podpisywanych na pomoc lekarsko-weterynaryjną zawiera taki warunek. Niestety nie od nas lekarzy zależy jakie wymagania gmina zgłosi w umowach, naszym zadaniem jest w pełni respektować warunki umowy. W części jest czasem tak, że lekarz samodzielnie musi dojechać na miejsce wypadku czy znalezienia zwierzęcia.

PODSUMOWUJĄC: Zanim ruszysz, zabierzesz zwierzę – Zadzwoń do odpowiednich służb, które pokierują Cię jak najlepiej pomóc zwierzęciu. 

 

Wielokrotnie tworzyliśmy mapy gdzie i do jakiego lekarza się zgłaszać w zależności od miejsca znalezienia zwierzęcia, tworzyliśmy plakaty informujące jak postępować. Co roku są nowe przetargi, wybierani są nowi lekarze, nowe schroniska. Przypominamy, że na rok 2022:

  • umowę z Miastem Legionowo – na opiekę całodobową zwierząt domowych – sprawujemy opiekę my: Legwet Całodobowa Klinika Weterynaryjna – po uprzednim zgłoszeniu zwierzęcia na Straż Miejską w Legionowie lub Komisariat Policji w Legionowie.
  • umowę z Gminą Wieliszew – na opiekę całodobową zwierząt domowych i dzikich – sprawuje Lek.Wet. Mirosław Kado – po uprzednim zgłoszeniu zwierzęcia – tu najczęściej sam doktor Kado przyjeżdża na miejsce zdarzenia
  • umowę z Gminą Wołomin – na opiekę całodobową zwierząt domowych – sprawuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie – po uprzednim zgłoszeniu zwierzęcia do Urzędu Gminy lub Komisariat Policji
  • umowę z Gminą Jabłonna – czekamy na informację od Gminy …..
  • umowę z Gminą Serock – czekamy na informację od Gminy

Leave a Comment